środa, 10 lipca 2013

Purpura Imperatora - Jarosław Błotny


"By pozostając człowiekiem, stać się potężnym jak bóg, ale nie być jak bóg samotnym."

Trwa Expeditio Germanica Quarta. Legiony dowodzone przez Marka Lentiwiusza Katellę posuwają się wgłąb terytorium barbarzyńców. Uczonym towarzyszącym armii udało się powstrzymać zarazę. Lecz dowódca nie ma żadnych wieści od cezara.

W Imperium zaraza zebrała swoje żniwo. Miliony zginęły. Miasta, dotychczas znakomicie prosperujące, popadają w ruinę. Katella podejrzewa, że cezar nie żyje. Czy wyznaczył swojego następce? Czy możni tego świata rzucą się niczym sępy na dogorywające Imperium?
Doskonała kontynuacja "Wergeldu królów". Fantastycznie poprowadzona główna postać. Ponowne zderzenie dwóch światów - Imperium i Barbaricum. Ale także, chyba ważniejsze, zderzenie dwóch filozofii wewnątrz samego Rzymu. Niewolnictwo i podział klasowy kontra wolność i równość wobec prawa. Także ciąg dalszy dyskusji o wyższości filozofii od nowo powstających religii.
Autor pokazuje jak wiele znaczy silny przywódca, który ma wizje lepszego świata i wystarczającą siłę woli aby ową wizję realizować. Pokazuje, jak łatwo i szybko dobrobyt może przeminąć.
Fragment, w którym Barbio przedstawia Katelli to jak wydarzenia z jego życia widzi lud jest jednym z moich ulubionych ze wszystkich książek jakie czytałem. Niesamowicie sugestywny, emocjonalny.
I na koniec duży plus za bardzo silna żeńską postać w typowo męskim świecie.
Wracam często to tej książki.

10/10

"To co nazywasz czasem , to także to, co dzisiaj, a nie tylko to, co wczoraj i jutro."

"Prawdziwa siła bierze się z prostoty zamierzeń i niewzruszonego spokoju."

"Chyba nie mylisz męstwa z brawurą, bo to jednak różne rzeczy? Pierwsze wszak wynika z rozumu, z drugie z bezmyślności."

"Miarą wszystkiego, co nas otacza, jest człowiek, jego zaś tworzą czyny, których jest autorem."

"Ludzie potrzebują wiary w coś, co wcale nie musi być wielkie, wszechwładne i olśniewające, ale choćby przerastał ich tylko o głowę. By stojąc, nie mieli poczucia, że klęczą."

"Zawsze będzie mi bliżej do tych, którzy boga szukają, niż do tych, którzy twierdzą, że już go znaleźli."

 malynosorozec

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz